Web Siteyi üst sıralara çıkarmak 2023 msiyazilim

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 7 Önemli Adım

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 7 Önemli Adım içeriğimizde, google aramalarında web sitenizi öne çıkarma, ilk sayfada çıkma, google üst sıralara çıkma uzmanı kimdir sorularınıza yanıtlar bulacaksınız.

Google’da bir kullanıcı arama yaptığında Google, aramasına en yakın sonuçları kullanıcıya sunar. Böylece Google arama motoru kullanıcılarının isteklerine en uygun siteleri bulabilmelerini sağlar. Fakat bazen alakasız içeriklerin dahi kaliteli içerikleri geçerek üst sıralara yerleştiğini gördüğümüz oluyor. Peki bu siteler, bunu nasıl başarıyor? Google aramalarda öne çıkma adına neler yapabilirsiniz? Google ilk sayfada çıkmak uzmanlık gerektiren veya gerektirmeyen durumlar nelerdir?

 

Google’da üst sıralara çıkmak ve web sitesi öne çıkarma her site için büyük bir başarıdır. Öyle ki aramalarda ne kadar üstlerde yer alırsanız o kadar fazla ziyaretçi edinirsiniz. İnsanlar, arama yaptıklarında çıkan sonuçların genellikle 1. Sayfasına bakarlar. Yani 1. Sayfada yer almanız demek, Google ziyaretçileri için potansiyel bir liman olmanız anlamına gelir. Aynı zamanda sıranız yükseldikçe de ziyaretçilerin dikkatini çekmek konusunda daha başarılı olursunuz.

Google, tamamen adil bir arama sistemi sunabilmek adına çeşitli arama robotları ile çalışır. Bu robotlar web siteleri ziyaret ederek içerik hakkında bilgi toplar. Her bir sayfa için bir analiz raporu çıkartılır. İçerikler ne anlatmak istiyor, hangi ziyaretçi kitlesini ilgilendiriyor, hangi sorguya cevap olabilecek nitelikte gibi sorulara yanıt ararlar.

Yapay zeka söz konusu olduğu için bir yazıyı okuyup anlaması mümkün değildir. Bunun yerine SEO dediğimiz sistemi kullanırlar. Anahtar kelimeler, başlıklar, bold kullanılarak yazılmış cümleler referans alınır. Bunun sonucu olarak sayfanın ne anlatmak istediğine ulaşılır. Fakat burada bir diğer önemli unsur kalitedir. Google, ziyaretçileri için en kaliteli siteleri sunmayı hedefler. Bu nedenle kalitesi yüksek siteleri daha üst sıralara çıkartır. Google da sıra yükseltmek için sitenizin bu koşullara uygun olması şart.

Google Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri

Google’daki durumunuz hakkında bilgi almak için en iyi yol analizlerdir. Çeşitli analiz siteleri size bu konuda büyük ölçüde yardımcı olacaktır. İçeriklerinizi paylaşmadan önce SEO analizinden geçirdiğinizde program size içeriğinizin potansiyeli, eksik yanları, yükseltmeniz gereken yanları, Google için önemli sayılan noktaları hakkında bilgiler verir. Bu tür analiz programlarının temel amacı, içeriğinizin en üst sıralarda yer bulabilmesini sağlamaktır.

Araştırmalar sonucunda varılan durum şudur ki, analiz programları kullanılarak hazırlanan içerikler, analiz yapılmadan hazırlananlara oranla tam 3 kat daha başarılıdır. Analiz programları, Google robotları ile aynı yapay zekanın düşüncesine sahiptir. Bu sayede, Google’ın içeriğe bakış açısını görmeniz adına büyük yararları vardır. Google da üst sıralara çıkmak için bu analiz programları büyük bir savaşçı gibidir.

Analiz programları genel olarak hazırladığınız içeriklerde şunlara dikkat eder;

 • İçeriğinizin okunabilirlik durumu nedir? Başlığı, alt başlıkları, bold kullanımını doğru bir şekilde yaptınız mı? İçeriğinizde hatalı kelime sayısı nedir? Ortalama olarak bir insanın konforlu bir şekilde okuyabilmesi için ne gibi düzeltmeler uygulanabilir?
 • Anahtar kelime seçimi nasıl yapıldı? Anahtar kelimeler doğru yoğunlukta kullanıldı mı? Google sıralamasında yer edeceğiniz sayfadaki diğer rakiplerinize oranla SEO uyumluluğunuz nedir? Bunları en iyi hale getirmek için ne gibi düzenlemeler yapılmalı?
 • İçeriğiniz kaliteli sayılıyor mu? Sözcük sayısı yeterince fazla mı? Okuyucuyu kaç dakika sitenizde tutabileceksiniz ve içeriğiniz kullandığınız cümleler anahtar kelimeniz ile ne kadar uyum içinde? Google aramalarına uygun sözcükler seçtiniz mi?

Tüm bunları içeriğinizde analiz ederek size bir rapor çıkartır. Bu rapora göre sizin çeşitli düzenlemeler yapmanızı ister.

1. Doğru Anahtar Kelime Seçimi , Anahtar Kelime Araştırma

İçeriğinizi Google da sıra yükseltmek için uyumlu hazırlamanızın ön koşulu doğru anahtar kelime seçimleridir. Anahtar kelime seçimleri yaparken Google’da yapılacak sorguya göre seçimler yapılmalıdır. İnsanlar aramalarda hangi kelimeleri kullanıyor? Arama yaparken hangi cümle ile arama yapıyor? Bunları öğrenip bunlara göre bir anahtar kelime seçimi yapmalısınız.

Anahtar kelimelerinizin kullanım oranı da oldukça önemlidir. Gereğinden fazla kullanılan anahtar kelimeler Google tarafından pek hoş karşılanmaz. Anahtar kelimelerinizin belli bir yoğunlukta olması, okuyucuyu sıkmaması gerekir. İçeriğinizin arasına ustalıkla yerleştireceğiniz anahtar kelimeler, okuyucu tarafından fark edilmemelidir.

Anahtar kelime araştırması yapmak için ücretsiz olarak Google Ads ve Keywordtool.io , daha detaylı ve ücretli olarak ise Ahrefs ve semrush gibi kaynaklar kullanabilirsiniz.

2. Yüzde Yüz SEO Uyumlu İçerikler Üretin

Google siteleri analiz ederken SEO yönteminden yararlanır. SEO, genel olarak içeriklerin Google gibi arama motorları tarafından analiz edilirken doğru anlaşılabilmesini sağlayan bir takım koşullardır. Anahtar kelime seçimi, başlık kullanımı gibi çok sayıda farklı parametreyi içerisinde bulundurur. Yüzde yüz SEO uyumlu bir içerik hazırladığınızda Google tarafında internet sitesini öne çıkarma adına oldukça avantajlı bir konuma gelirsiniz.

Yüzde yüz SEO uyumlu içerikler hazırlamak için çeşitli analiz programlarından yararlanabilirsiniz. Her ne kadar ön gösterimde yardımcı olsalar da genellikle ücretsiz analiz programları bu konuda çok başarılı olamazlar. Eğer site geliriniz yeterince yüksekse ücretli analiz programlarını deneyebilirsiniz.

3. Okuyucuları Uzun Süre Sitenizde Tutmaya Çalışın

Google da sıra yükseltmek için Google’ın sizi doğru bir site olarak tanıması gerekir. Sitenizdeki içeriğin okunabilir olması, reklamlarınızın, görsellerinizin ya da site tasarımınızın okuyucuya engel olmaması gerekir. Ziyaretçinin sitenizde ne kadar kaldığını analiz eden Google, ziyaretçiler hangi sitede daha uzun süre kalıyorsa, o siteleri daha üst sıralara yükseltir.

Kısa süreli “Hemen çıkma” adını verdiğimiz ziyaretler, Google gözünde clickbait yani tıklama tuzağı siteleridir. Google, ziyaretçilerin hemen terk ettiği içeriklerin kalitesiz olduğunu anlar ve bu durum sıralamaya yansır. Ziyaretçilerin kısa sürelerde kaldığı siteler, Google’da daha alt sıralara itilir.

Bunu sağlamak için ziyaretçileri sıkmayacak, okumaya devam etme isteği uyandıracak eğlenceli ve akıcı bir anlatım tarzını benimseyin.

Okuyucuların hangi sayfalarınızda daha çok kaldığını, hangi sayfalarda daha az süre geçirdiğini Google Analytics üzerinden sürekli takip ederek geliştirmeler yapın.

4. Doğru Başlık Ve Alt Başlık Kullanımı

Bir içeriğin okunabilirliğini arttıran unsurların başında doğru başlık düzeni geliyor. Başlıklarınızı uygun koşullarda alt başlıklara bölmelisiniz. Bu sayede sitenize gelen ziyaretçiler için okuyup anlamak çok daha kolay olacaktır. Aynı zamanda Google robotları başlıkları analiz ederken ne kadar uyumlu olduklarına da dikkat ederler.

SEO açısından başlık seçiminin önemi büyüktür. Sitedeki başlıkların büyük bir kısmı konuyla ilgili olmalı fakat birkaç başlığın anahtar kelimelerden oluşması gerekir. Bu sayede Google, içeriği daha kolay anlayabilir ve bu sayede üst sıralarda yer edinmek bu içerik için daha kolay olur.

5. Sitenizin Güvenliği Önemli Bir Unsur

Sitenizin açıkları, güvenliği, ne kadar dayanıklı ve güçlü olduğu, Google tarafından bilinen ve önemsenen noktalardır. Eğer sitenizde güvenlik açıkları varsa, ziyaretçiyi rahatsız edecek reklamlar ve görsel düzeni içeriyorsa, bu, Google için önemli bir konudur. Google, temel olarak ziyaretçilerine güvenli bir deneyim sunmak ister. Bu yüzden seçtiği içeriklerin de güvenli olmasını isterler.

Eğer sitenizde güvenlik açığı ya da kaygı uyandıracak noktalar var ise bunları en hızlı şekilde gidermelisiniz. Google da üst sıralara çıkmak için en kritik nokta budur. Bu sayede siteniz hem daha güvenli olacak hem de Google’ın sevdiği bir site haline gelecektir.

Sitenizde mutlaka SSL sertifikası olsun.

6. Aramalara Uygun Görseller Kullanın

Bir içerik ürettiğinizde o içeriğin metin kısmına dikkat ettiğiniz kadar görsel kısmına da dikkat etmelisiniz. Gariptir ama Google’da arama yapan kullanıcıların %30’luk kısmı aramalarını çoğunlukla görsellerden yaparlar. Bu da demek oluyor ki eğer sizin görseliniz ilgi çekiciyse, konuyla ilgili fikir veriyorsa, bu kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz.

Google, içeriğinizin içerisindeki, içeriğinizin ana görselini toplayarak Google görseller bölümünde benzer bir yarışa koyar. Eğer görseliniz diğerleri içinden daha yüksek tıklamaya sahip geliyorsa aynı şekilde Google sıralamanıza da etki eder ve daha üst sıralarda yer alırsınız.

Ücretsiz stok görsel indirmek için pexels ve unsplash gibi sitelerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gereken noktalardan birisi de sitenize yükleyeceğiniz görsellerin boyutudur. 100 KB altındaki görselleri kullanmaya çalışın. Ayrıca görselleri sıkıştırmak için Tinyjpeg ve wpsmush wordpress eklentisi kullanmanız faydalıdır.

7. Kaliteli İçerikler Üretin

Google’dan gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu daha önce sitenizi hiç ziyaret etmemiş kişiler olacaktır. Siz yine de içeriklerinizi o kadar kaliteli üretin ki insanların aklında kalsın. İleri bir tarihte arama yaptıklarında sizin sitenizin adını gördüklerinde farklı bir sitenin aynı içeriğine gitmek yerine sizin içeriğinize gelsinler.

Kaliteli içerikler üretmek, hem kullanıcı deneyimi açısından hem Google sıralamasında büyük önem taşır. Kaliteyi es geçerek hazırlanan içerikler ise günün birinde Google’ın en alt sayfalarında çürüyüp gitmeye mahkumdur sizi Google Üst Sıralara Çıkma işlerinde yalnız bırakır. Eğer SEO konusunda yeterince bilgili değilseniz, bu tür şeyler ile uğraştığımda makaleden zevk alamıyorum diyorsanız, özgür bir şekilde yazılarınızı yazın. Kaliteli olduğu sürece doğru ziyaretçi kitlesine bir şekilde ulaşacaktır.

Eğer siz de kurumsal, kişisel, e-ticaret veya haber siteniz olsun hiç farketmeden,

 • Web sitemi nasıl üst sıralara taşırım ?
 • Googlede üst sıralara nasıl çıkılır ?
 • Google da üst sıralara çıkmak için ne yapmalı ?
 • Arama motorlarında ilk sırada yer almak için ne yapmak gerekir ?
 • Sitem googlede çıkmıyor ne yapmalıyım ?
 • Google aramalarında çıkmak istiyorum
 • Siteyi google da üst sıralara taşıma nasıl olur ?
 • Google Üst Sıralara Çıkma teknikleri
 • Google da üst sıralara çıkma ücreti

diye sorular soruyorsanız, doğru yerdesiniz. Tüm bilgi ve tecrübemizin yanı sıra, dinamik ve profesyonel ekibimizle sizlere yardımcı olmaya hazırız.

Google da üst sıralara çıkma uzmanı Adwoox SEO Hizmetleri ile trafik artışı garantili, organik SEO çalışmaları yapmaya hazır mısınız ? Artık web sitemi nasıl üst sıralara taşırım sorusuna cevap buldunuz. Aşağıdaki formu doldurmanız yeterli

Bu yazıyı paylaş :

Diğer Yazılarımız

online matbaa scripti web site
Engelli Araç Fiyatları Ocak 2024
2024 engelli indirimi ile alınabilecek arabalar
açık kaynak php script indir , php ilan, emlak php, haber script, e ticaret scripti
internetten para kazanmak nasıl olur, internetden para kazanma 2024
internetten para kazanmak nasıl olur, internetden para kazanma 2024
Google Adsense nedir? Adsense'den para kazanma yolları, ipuçları, haberleri, hesap alım satım, ödemeler,
kripto scripti, php bitcoin scripti , php tema
PHP Lisanslama Scripti indirin
online Maç Yayınları Scripti php
PHP Teknik Servis ve Beyaz Eşya Scripti
adisyon cafe yazılımı web site php script
2024 iş fikirleri, para kazanma yolları ve sermayesiz iş fikirleri
İnternetten nasıl para kazanılır? Para kazanma yöntemleri, satış ortaklığı, sponsor arayışı, iş fikirleri
açık artırma ilan php script web sitesi
Seo paketleri, backlink paketleri, Seo firmalarının verdiği paket hizmetler, site dışı Seo (Off-Page Seo)
Seo danışmanlığı hizmet ve fiyatları, On-Page ve Off-Page Seo hizmeti, kurumsal ve freelancer Seo danışmanlık
Script satışı, Php asp html scriptler, kurumsal firma, haber scripti, smm panel scripti ve genel script alışverişi
e ticaret web sitesi kurmak ve para kazanmak
inodies sınırı nedir web site sub domain kurmak
açık kaynak php web site scriptleri
web site hit artırma yöntemleri googleda ilk sırada yer almak
web site ile para nasıl kazanılır?
en iyi hosting firması hangisidir
haber sitesi kurmak

haber sitesi kurmak

wordpress tema kurulumu nasıl yapılır?
Online Matbaa kartvizit scripti matbaa web sitesi
online matbaa kartvizit script sistemi
matba scripti php sistem r10 matbaa web sitesi
matba scripti php sistem r10 matbaa web sitesi
Mobil Dostu Bir Site nasıl oluşturulur
msiyazilim
Mobil Dostu Bir Site nasıl oluşturulur
1-300x300
elementor-pro
elementor-pro
web sitesi kurmak için gerekenler php script matbaa eticaret
matba scripti php sistem r10 matbaa web sitesi
online matbaa sistemi php scripti
iptv scripti
img-0Yq3UBiYeQNfv4Pg6FCiwJSG
indir
img-MgY4Cij0iDvPWA7EAmYJudNL
Giriş Yap
Çerez Kullanım Bildirimi

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve hizmet verebilmek için çerezler kullanırız. Web sitemizi kullandığınız sürece, çerez politikamızı okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılacaksınız.