20 karlı iş fikrine göz atmak ister misiniz ??

Profesyonel hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsunuz ama ne iş yapabilirim diye düşünüyorsanız, günümüzün rekabetçi pazarında hangi iş fikirlerinin başarı şansı olduğunu öğrenmekle işe başlamak ister misiniz?

Her çeşit ve ölçekte iş fikirleri üretmek mümkün. Bazı iş konseptlerinin denendiğini ve başarılı olduğunu görebilirsiniz, bazılarıysa daha yenilikçi veya deneysel olabilir. Teknoloji ilerledikçe online işler daha popüler hale geliyor ve girişimciler internet bağlantısı olan her yerden iş kurabiliyor.

Elinizde işletme web sitesi oluşturmak için gerekli araçlar zaten var. Ancak önce, girişim yolculuğunuzu başlatacak harika bir iş fikri gerekli.

Bu makalede çeşitli sektörler, beceriler ve ilgi alanlarına yönelik yeni iş fikirlerini sizin için derledik.

2023’te Başlayabileceğiniz Yeni İş Fikirleri

Aşağıda farklı tarzda iş fikirlerini sizler için 4 bölüme ayırdık:

Online iş fikirleri

Sermayesiz iş fikirleri

Evden yapılabilecek işler

Kârlı iş fikirleri

Aşağıdaki popüler, düşük maliyetli ve karlı iş fikirlerini inceleyip size en uygununu seçerek işinizi hemen bugün kurabilirsiniz.

Online İş Fikirleri

01. Blog yazarlığı

Siyah arka planlı bir blog sayfası, yorumlar yazısı, sarılan kadın ve erkek fotoğrafı, gökyüzü fotoğrafı, mavi araba fotoğrafı

Büyük blog dünyasında belirli bir konuda tutkusu veya uzmanlığı olan herkese yer var. Yalnızca bir blog oluşturmanız yeterli. Blog yazarlığı için net bir amaca hizmet eden niş bir alan bulmanız ve doğru kitleye yönelik içerik oluşturmanız gerekli.

Diyelim ki mutfak veya yemekler her zaman aklınızda olan bir konu. Hünerlerinizi gösterirken sizin gibi diğer insanlara kendinizi anlatacağınız bir yemek blogu oluşturun. Birkaç yazı yayınlayıp belirli sayıda takipçi edindikten sonra blog yazarak nasıl para kazanacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Satış ortaklığı programıyla çalışmak veya sitenizde kendi ürünlerinizi satmak, blog ile para kazanabileceğiniz yöntemler arasında.

Aşağıda size yardımcı olması için hazırladığımız bazı içeriklere göz atabilirsiniz:

En iyi blog sitesi örnekleri

Hazır blog şablonları

Blog tanıtımı nasıl yapılır ipuçları

02. Web tasarımı

Hem teknik bilgiye hem de yaratıcılığa sahipseniz web sitesi tasarımı sizin için verimli bir iş fikri olabilir. Web tasarımcıları web sitelerinin sayfa düzenlerini planlar, oluşturur ve bunlar için stil belirler.

Şirketler veya web tasarımı ajansları üzerinden ya da Wix Marketplace gibi bir site kullanarak freelance işler bulabilirsiniz. Bireyler ve küçük işletmelerden oluşan kendi müşteri portföyünüzü yaratıp evden veya internet erişimi olan herhangi bir yerden çalışmaya başlayın.

03. E-ticaretle satış

Kıyafet satan bir e-ticaret sitesi sayfası, solda kadın, sağda erkek fotoğrafları

Özel ürünlerin koleksiyonunu yapmak veya böyle ürünler yaratmak konusunda bir tutkunuz mu var? Bu karlı e-ticaret iş fikriyle evinizde rafta tozlanan eşyalardan para kazanmanın zamanı geldi.

Bir e-ticaret sitesi kurarak ürünlerinizi satmaya, güvenli online ödemeler almaya ve siparişleri karşılamaya ve yönetmeye başlayabileceğiniz bir çözüm kullanın. Web sitesi optimizasyonu ve dijital pazarlama dahil olmak üzere etkili bir pazarlama stratejisi geliştirin.

Satışa başlamak için ürünlerinizi Ucuzurun.com, Amazon veya Ucuzagidiyor gibi popüler satış platformlarında satabilirsiniz veya buralardan daha ucuza ürün satın alıp üzerine kar koyarak kendi sitenizde satış yapabilirsiniz.

Aşağıda size yardımcı olması için hazırladığımız bazı içeriklere göz atabilirsiniz:

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler

İnternetten satış nasıl yapılır?

En iyi e-ticaret sitesi şablonları

04. SEO danışmanlığı

Markanın veya işletmenin organik web sitesi trafiğini etkileyen arama motoru optimizasyonu (SEO), tüm online işletmelerin bilmesi gereken bir uygulama. SEO danışmanı olarak müşterileriniz için anahtar kelime sıralama stratejisi geliştirir ve daha fazla potansiyel müşteri yaratacak online görünürlüğü güçlendirirsiniz.

05. Uygulama geliştirme (Aplikasyon geliştirme)

Beyaz arka planda uygulama web sitesi, solda büyük bir kırmızı A hard, etrafında ağaç ve meyveler

Dünyada beş milyardan fazla insan akıllı telefon kullanıyor. Türkiye’de ise bu rakam 55 milyonun üzerinde. Uygulama geliştirmeyi, oldukça makul bir iş fikri olarak değerlendirebilirsiniz.

Harika bir uygulama fikriniz varsa bunu gerçekleştirmek için deneyimli bir geliştiriciyle güçlerinizi birleştirin. Yine de uygulamanıza zaman ve para yatırımı yapmadan önce pazarı araştırıp bu alandaki kullanıcı taleplerini incelemenizi öneririz.

06. Podcast yayıncılığı

Podcast yayıncılığı son yılların en popüler iş fikirlerinden biri ve 2015 yılından bu yana üretilen podcast sayısı katlanarak artıyor. Küçük bir ön yatırım gerektiren bu formatta seçtiğiniz konudaki uzmanlığınızı paylaşabiliyorsunuz.

Röportajlarınızı veya konuşmalarınızı kaydettikten sonra seste düzenlemeler yaparak yeni bölümlerinizi bir podcast hosting sitesinde yayınlayabiliyorsunuz. Daha sonra programınıza reklam alarak podcast yayınlarınızı üzerinde para kazanma yöntemlerini değerlendirebilirsiniz.

07. YouTube kanalı açma

Siyah arka planlı bir web sitesi sayfası, önde bir erkek ve bir kadının video ekranı üzerinde A world of knowledge at your fingertips yazan bir başlık.

YouTube kanalı açmak, şu ana kadarki en kazançlı online iş fikirlerinden biri olarak kendini kanıtladı. YouTuber’lar milyonlarca görüntüleme ve aboneye ulaşarak servet kazanıyorlar.

Başarılı bir YouTuber olma hayaliniz varsa şunu unutmayın: İyi içerik yaratmak için eğlenmek gerekir, o yüzden kendiniz olun. Kanalınızın izleyicilerine sunacağınız içerik türünü belirleyerek işe başlayın. Oyunlardan komediye her konuda inceleme veya “nasıl yapılır” videoları gibi çeşitli formatlarda içerikler üretebilirsiniz.

08. Kitap seslendirme

Sevgili kitap kurtları ve kişisel yayıncılar, kitap seslendirme sizin için mükemmel bir iş fikri olabilir. Artık birçok okuyucu görsel kitap formatları yerine sesli kitapları tercih ediyor.

Kitap seslendirmek ise fazla maliyetli bir iş değil. Kitabı kendiniz kaydedebilirsiniz veya ücretli prodüksiyon yapabilirsiniz. Her iki şekilde de yüksek kaliteli ses dosyaları kaydetmeye ve kendi hedef kitlenize satış yapacak bir sesli kitap dağıtıcısı bulmaya çalışın.

09. Sanal asistanlık

Beyaz arka planda sosyal medya yönetimi yapan bir web sitesi, sağda renkli şekillerle akıllı telefon tutan bir el

Organizasyon yönü kuvvetli birisiniz, dengeli bir yaşam tarzını benimsiyorsunuz ve bir iş fikri mi arıyorsunuz? Sanal asistanlık tam size göre olabilir. Diğer işletmelere ve girişimlere uzaktan destek verebilir, içerik üretimi, muhasebe, sosyal medya ve e-posta pazarlama ve gönderme gibi çeşitli günlük işleri yürütebilirsiniz.

10. Sosyal medya yönetimi

Beyaz arka planda sosyal medya yönetimi yapan bir web sitesi, sağda renkli bir çizimde üst üste çıkan insanlar bir telefon inşa ediyor

Sosyal medya yöneticileri şirketlerin halkla etkileşimini denetler. Şirketin amaçlarına bağlı olarak Facebook, Instagram, TikTok ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında marka bilinirliğini güçlendirmeniz gerekebilir.

Görevleriniz arasında sosyal medya trendlerini araştırmak, bunları bir dijital pazarlama stratejisine dahil etmek ve tüm sosyal kampanyalar için temel performans göstergelerini (KPI) belirlemek yer alabilir.

Aşağıda size yardımcı olması için hazırladığımız bazı içeriklere göz atabilirsiniz:

Facebook işletme hesabı nasıl açılır?

Tiktok’tan para kazanmanın 6 yolu

Sermayesiz İş Fikirleri

11. Profesyonel düzenleme hizmeti

Beyaz arka planda ev düzenleme hizmeti web sitesi, solda sarı kutucuk içinde yazılar, sağda bilgisayar başında bir kadın

Düzen ve temizlik kişisel mantranızsa, bir de başkalarına kaos içindeki büyük resmi görmelerinde yardımcı olabiliyorsanız profesyonel düzenleme hizmeti vermeyi düşünebilirsiniz. Müşterileriniz verdiğiniz hizmetle eski alışkanlıklarını bırakarak daha verimli hale gelip kendilerine yatırım yapabilirler. İşinizi tanıtmak için hizmetlerinizi sattığınız web sitesinde çalışmalarınızın öncesi ve sonrası görsellerini yayınlayabilirsiniz.

Kaliteli görseller için derlediğimiz 10 fotoğraf düzenleme programını incelediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

12. Ev temizliği

Ev temizliğinde asıl mesele kolları sıvayıp hemen işe koyulmaktır. Ancak mutfağı ya da banyoyu derinlemesine temizlemeye zaman bulamadığımızda temizliğe girişmek her hafta daha da zor hale gelir.

Profesyonel temizlik hizmeti verdiğinizde kullandığınız yaratıcı yöntemleri ve etkili ipuçlarını müşterilerinizle paylaşıp evlerinde daha mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz. Hizmet sektöründe bir işiniz varsa kendinize bir web sitesi kurabilir ve online randevu sistemiyle randevu ve ödeme almaya başlayabilirsiniz.

13. Evcil hayvan bakımı

Bej arka planda Andie ismi, üzerinde bir köpek ve etrafında pati çizimleri

2022 yılında yürürlüğe giren mikroçip uygulamasından sonraki verilere göre Türkiye’deki evcil hayvan sayısı 1,5 milyonun üzerinde. Evcil hayvan bakım hizmeti, hayvanseverler için sermayesiz olduğu kadar evden de yapılacak harika bir iş fikri olabilir.

Tatile çıkan veya günün büyük kısmını ofiste geçiren evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarını günden birkaç kez yürüyüşe çıkarabilir veya parkta oynatarak onlara bakabilirsiniz.

Ek iş olarak yapabileceğiniz evcil hayvan bakımı hizmetini komşularınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize tanıtmaya başlayın. Her yeni randevuyu takip edebilmek için düzenli bir program yapın. İşiniz büyüdüğünde size yardımcı olacak başka kişileri de işe alabilirsiniz.

14. Çevirmenlik

Akıcı olarak bildiğiniz yabancı diller mi var? Çeviri hizmetlerinizi pazarlamak şimdi hiç olmadığı kadar kolay. Önce bir online özgeçmiş oluşturup iş ilanlarında yayınlayın veya köklü çeviri şirketlerine ya da kuruluşlarına ulaşın. Medikal veya hukuki çeviri gibi özel bir alanda çalışıyorsanız kolaylıkla müşteri bulabilirsiniz.

15. Çocuk bakıcılığı

Bej arka planlı bir web sitesi sayfasında iki küçük çocuk fotoğrafı

Son yıllarda çocuk bakımı ve bunun ekonomi üzerindeki etkisi hem ebeveynler arasında hem de genel olarak toplumda sıkça tartışılan bir konu haline geldi. Artık hem düzenli gelir elde etmek hem de bu önemli sektörde kişisel tatmin yaşamak isteyen nitelikli birçok yeni bakıcı adayı, çocuk bakımı sektörüne adım atabiliyor.

16. Doula

Doula hamilelikte ilk üç aydan doğuma kadarki sürede anne adaylarına yardımcı olmak için eğitim almış kişidir. Uzun eğitimlerden geçen bu bilinçli profesyoneller müşterilerine oldukça değerli duygusal destek de sağlar.

Doula olmak için birkaç temel adım vardır: Önce sertifikalı eğitim kursuna katılmanız gerekir. Ardından müşterilerle iletişime geçmek ve deneyim kazanmak için temel pazarlama stratejisine sahip olmalısınız. Potansiyel müşterileriniz için reklam verebilir veya kartvizit oluşturabilirsiniz.

17. Fitness eğitmenliği

Egzersiz zihne, bedene ve ruha iyi gelir. Fitness eğitmeni olarak bu mottoyu müşterilerinize aşılayıp bedenlerini güçlendirmelerine ve özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olursunuz.

Bu iş için bir de fitness web sitesi oluşturmak isteyebilirsiniz. Güçlü bir online varlık, günlük işlerinizi yönetmenize, danışmanlık sunmanıza, hızlı randevular vermenize, müşterilerinize kolay ödeme seçenekleri sunmanıza ve sizinle doğrudan iletişime geçilmesine yardımcı olur.

18. Muhasebeci

Mavi arka planda beyaz yazılarla finans web sitesi

Küçük işletmeler veri girişi, banka mutabakatı ve aylık raporlama gibi mali işler için muhasebecilerle çalışır. Bu iş kolunda talep her zaman vardır ve diğer işletme sahipleri için muhasebeci olarak kendi işinizi kurmak oldukça karlı bir iş fikri olabilir üstelik önemli bir sermaye gerektirmeden.

19. Emlak danışmanlığı

En eski ve yaygın yatırım türlerinden biri olan emlak, pandemi sonrasında eski gücünü kazanmaya başlıyor. Online veya yüz yüze katılabileceğiniz birçok eğitimle alan hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu sektörde zamanınızın büyük bir bölümünü uzaktan iletişimle geçirebilir, işlerinizi mekandan bağımsız olarak yönetebilirsiniz.

Bu alana girmeden önce insan ilişkileri, ikna yeteneği ve organizasyonel becerilerin çok önemli olduğunu hatırlatalım.

Evden Yapılabilecek İşler

20. Evde bakım

Evde bakım hizmeti vermek hem maddi hem manevi anlamda doyurucu bir deneyim olabilir. Bu meslekte bakıcılar yaşlılara, gazilere ve engellilere günlük aktivitelerinde yardımcı olurlar. Genelde bakıcılık hizmetleri bakıma ihtiyaç duyan insanların evlerinde gerçekleştiği için evden yapılabilecek işler sınıfına girebiliyor.

Ayrıca bakıcılık mesleğinde ilerlemek isterseniz yetkinliğinizi ve potansiyel kazançlarınızı artırmak için medikal sertifika eğitimlerine de katılabilirsiniz.

Bu işin zaman içinde hem fiziksel hem de duygusal olarak ağırlaştığını unutmamak gerekir.

21. Müzik eğitimi ve şan dersleri

Bir web sitesinde metronom fotoğrafı, altında nota yazılı kağıtlar

Bu iş fikrinde müzik yeteneğinin yanı sıra öğretme becerilerinin de gelişmiş olması gerekir.

Bir okul veya üniversitede çalışmak için eğitim sertifikasına ihtiyacınız olabilir. Ancak bağımsız olarak müzik eğitimi vermek isterseniz gerekli nitelikleri öğrenin, online ve yüz yüze, özel ya da grup dersleri ücretlerini araştırın.

Kendinize eğitimlerinizi sergileyebileceğiniz veya online kurs satabileceğiniz bir müzik web sitesi yapabilirsiniz.

22. Etkinlik planlama

Sarı arka planlı bir web sitesinde solda pembe arka planda şık ayakkabılarla ters duran iki ayak

Günün çoğunu evden çalışarak geçirdiğiniz etkinlik planlama işlerinde yeni insanlarla tanışabilir, pazarlık ve iletişim becerilerinizi güçlendirebilirsiniz. Etkinlik planlama uzmanları genellikle catering, eğlence veya styling gibi özel etkinlik sektörünün belirli bir alanında çalışarak işe başlarlar.

Kendi işinizin sahibi olacağınız bu alanda aynı anda birden çok iş yapabilirsiniz, yaratıcı düşünebilirsiniz ve baskı altında sorun çözmeniz gerekebilir.

Bu alanda şimdiye kadar düzenlediğiniz etkinlikleri sergileyebileceğiniz bir etkinlik sitesi oluşturabilirsiniz.

23. Freelance grafik tasarımı

Yaptığınız işlerde ve çalışma şeklinizde en fazla özgürlüğü freelance çalışmaktan başka ne sağlayabilir ki? Öte yandan her zaman bir sonraki fırsatı aramaya devam etmeniz gerekir. Tasarımcılar için online profesyonel bulma platformları sayesinde artık potansiyel müşterilerle anında bağlantı kurabilir ve iş bulabilirsiniz.

24. Metin yazarlığı

Solda beyaz kutucuk ve içinde yazılar, sağda yeşil arka plan ve bir kadının portre fotoğrafı bulunan web sitesi sayfası

Bu iş fikri için güçlü yazarlık yetenekleri ve yaratıcılık gerekir. Metin yazarları kelimelerle insanlara ilham vererek onların bir şirketin ürün veya hizmetlerini satın almak için harekete geçmesini sağlar.

25. Mesaj Terapisti

Masaj terapisi hem başkalarına yardım ettiğiniz tatmin edici bir meslek hem de her zaman revaçta bir iş fikri. Bu hizmeti vermek için yaklaşık 500 saatlik masaj terapisi kursunu tamamlamanız ve bakanlık onaylı sertifikalara sahip olmanız gerekiyor. Eğitim gereklilikleriyle ilgili bakanlık web sitesini inceleyebilirsiniz.

26. Yaşam koçluğu

Yaşam koçluğu 1970’lerin başından beri hayatımızda olsa da yöntemler sürekli değişiyor. Bugün işletme, ilişkiler, finans ve sağlık gibi birçok alanda uzmanlık ve deneyiminizi sunarak yaşam koçu olabilirsiniz. Müşterilerinizin isteklerini anladıktan sonra amaçlarına ulaşmaları için gerekli gücü bulmalarını sağlayabilirsiniz.

27. Yemek teslimat hizmeti

Genellikle ev veya kiralık mutfaklara bağlı yemek teslimat hizmeti, kendi toplulukları içinde kaliteli, erişilebilir ve kolay yemek seçenekleri sunmak isteyenler için harika bir iş fırsatı.

İnsanlar araçla bir yerlere gitmek yerine evde kalmayı tercih ettikçe kolay online sipariş ve hızlı teslimat sunan hizmetlere talep artmaya devam ediyor.

28. Veri analizi

Yüksek öğrenimde veya işiniz gereği öğrendiğiniz istatistik bilgilerinden yararlanmayı düşündünüz mü? Özellikle küçük ölçekli veya bireysel iş sahipleri zaman zaman ellerindeki veri setlerinin çeşitli amaçlarla analizine ihtiyaç duyar.

Bu konudaki uzmanlığınızı göstereceğiniz bir portfolyoyla serbest çalıştığınız bir model geliştirerek ek veya düzenli gelir elde edebilirsiniz. Yaygın kullanılan SPSS analizi alanında veri girişi ve analizi, akademik çevrelerde de oldukça talep edilen bir hizmet.

Karlı İş Fikirleri

29. Özel şeflik

Beyaz arka planlı bir web sitesinde içinde sarı soslu balık ve istiridyeler olan beyaz bir tabak, sağda çatal bıçak

Gittikçe daha çok insan yiyeceklerini eve teslimatla dışarıdan temin etmeye başladığından mutfak hizmetlerine olan talep artmaya devam ediyor. Dolayısıyla bu alan harika bir mobil iş fikri haline geliyor.

Özel şeflik yaparken restoran mutfaklarına kıyasla daha fazla serbestlik ve bağımsızlık sahibi olursunuz. Müşterinizin isteklerine ve besin ihtiyaçlarına göre sürekli değişen bir menü oluştururken farklı mutfaklardan denemeler de yapabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz farklı yemek türlerini sergilemek için catering ve şeflerin kullanabileceği site şablonlarına göz atabilirsiniz.

30. Fotoğrafçılık

Beyaz arka planlı bir web sitesinde birçok insan fotoğrafı

Düğün, dini törenler veya doğum günlerine katılmayı seviyorsanız, bir de fotoğrafçılık deneyiminiz varsa bu işe girmeyi düşünebilirsiniz. Stüdyo fotoğrafçılığı daha çok ilginizi çekiyorsa evinizi küçük bir stüdyoya çevirip yerel aktörler ve diğer profesyoneller için portre hizmeti verebilirsiniz. Bu durumda ışıklandırma ve yüksek kaliteli yazıcı için bir miktar yatırım yapmanız gerekir.

Doğru ekipmanı satın almak hemen itibar kazanmanıza yardımcı olsa da işlerinizi gösteren bir portfolyo oluşturmaya da zaman ayırmayı unutmayın. Bunun için ücretsiz fotoğrafçılık web sitesi oluşturarak işletmenizi birkaç adımda kurabilirsiniz.

Web sitesi yapmaya karar verdiğiniz zaman fotoğraf şablonlarımıza göz atabilir ve hazır site örnekleri ile işe başlayabilirsiniz.

31. Dropshipping yani stoksuz satış

Dropshipping sınırlı bütçeyle karlı bir iş kurmanın harika bir yolu. Bu tür perakende işletmelerinde önden envanter satın alınması gerekmez. Bunun yerine siparişleri toplayıp tedarikçilerinize iletirsiniz, ardından tedarikçiler siparişleri doğrudan müşterilerinize gönderir. Tek yapmanız gereken ürünlerinizi e-ticaret web sitenizde pazarlamak ve satmaktır.

Aşağıda size yardımcı olması için hazırladığımız bazı içeriklere göz atabilirsiniz:

Çok kanallı satış nedir? Satış stratejilerinizi geliştirecek ipuçları

İnternette en çok satılın ürünler nelerdir?

32. Talep üzerine baskı (print on demand) servisi

Wix print on demand ürün sayfası

Kişiye özel baskı yapılan talep üzerine baskı işletmelerinde tasarımlarınızı boş kıyafet, kupa veya bez çanta gibi ürünlerin üzerine basan tedarikçilerle çalışırsınız. Bu alanda en çok kullanılan ürünlerden biri olan tişörtle baskı işine girebilirsiniz. Satmak istediğiniz ürünü bulduktan sonra bir web sitesi açıp ürünlerinizi sunmaya başlayın.

33. Dijital ürünler üretme

Üstü beyaz, altı siyah arka planlı bir web sitesinde pembe kapaklı bir kitap fotoğrafı ve yanında yazılar

Bir diğer online iş fikri de e-kitap, online kurs, indirilebilir şablonlar, yazılım ve hatta ses kaydı gibi dijital ürünler yaratıp satmak. İlk olarak dijital ürün fikriniz için bir pazar olup olmadığını araştırmanız yerinde olacaktır. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, sosyal medyadan ve ilgili online forumlardan geri bildirim istemekten çekinmeyin.

34. Satış ortaklığı

Sizi ve içeriklerinizi takip eden büyüyen bir online kitleniz varsa satış ortaklığı fikrini değerlendirebilirsiniz. Satış ortaklığında başka işletmelerin ürünlerini, hizmetlerini veya markayı kendi içeriklerinizle pazarlarsınız. Sizin satış ortaklığı bağlantınız üzerinden yapılan her satın almada komisyon kazanırsınız.

Satış ortaklığı programı seçerken kitlenize, ele aldığınız konulara ve değerlerinize uygun bir program bulmaya özen gösterin. ShareASale ve Wix Ortaklık Programı gibi popüler pazarlama platformlarını inceleyerek başlayabilirsiniz.

35. Web seminerleri düzenleme

Web semineri işi kurmak için öncelikle kitleleri işletmenize çekecek uzmanlık alanına odaklanın. Ardından çeşitli konularda ücretli web seminerleri planlayıp düzenleyebilir, panellerde konuşmacı olacak etki sahibi konuklar davet edebilirsiniz.

36. Sürücülük

İster ek gelir olarak isterseniz kendi işinizin patronu olmak için araç sürücülüğü yapabilirsiniz. Türkiye’de Uber gibi uygulamalarda sürücü olmak için ticari taksi sahibi olmanız gerektiğini unutmayın.

37. 3D baskı

Yakın zamanda yaygınlaşan 3D baskı teknolojisi kısa sürede günlük hayatta kullanılmaya başlandı. Bu tür yazıcıları kullanma konusunda deneyiminiz varsa veya öğrenmeye hevesliyseniz drone parçaları, küçük alet parçaları ya da maket gibi hobi ürünleri sattığınız bir e-ticaret sistemi geliştirebilirsiniz.

Doğru kitlelere ulaştığınızda yazıcı için yaptığınız ilk yatırımın karşılığını alıp kar elde edebilirsiniz.

38. Stant açmak

Fiziksel satış yapmak istiyorsunuz fakat henüz büyük bir mağaza için hazır değil misiniz? O zaman bu küçük çaplı yatırım size uygun olabilir. Bu iş modeliyle AVM’ler, konserler, etkinlikler ve fuarlarda ürünlerinizi tanıtıp müşterilerin tepkilerini ölçebilirsiniz.

Stant açmak, yerel işletmenizi farklı bölgelere taşımak ve bilinirliği artırmak için de oldukça kullanışlı bir yöntem.

Sıkça Sorulan Sorular

En İyi İş Fikrini Nasıl Seçebilirim?

İyi bir iş fikri hem güncel hem de uygulanabilir olmalıdır. Yatırımınızın karşılığını iyi oranda almanız, müşterilere değer katmanız ve işin sürdürülebilir olması gerekir.

Rekabeti değerlendirmek ve aynı ürün veya hizmeti sunan diğer şirketler arasından nasıl sıyrılacağınızı belirlemek de gerekir.

İş fikrinizi seçerken değerlendireceğiniz birkaç noktayı aşağıda derledik:

Eşsiz değer sunma

Sorun çözme

Anlaşılabilirlik: Sattığınız ürün veya hizmetin ve potansiyel müşterilere sunduğu değerin net olmasını sağlayın.

Karlılık

Az parayla ne iş yapabilirim?

Çok fazla sermaye gerektirmeyen, stoksuz satış yöntemi ile, fiziki bir depoya sahip olmadan internet üzerinden ürünlerinizi satabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için kendi işini kurmak ile alakalı hazırladığımız rehberimizi okuyabilirsiniz.

Kendi işimi nasıl kurarım?

Kuracağınız iş türünü belirledikten sonra aşağıdaki üç ipucunu kullanarak online işletmenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

iş fikrinizi geliştirin

İş fikrinizi dünyaya duyurmadan önce mükemmel hale getirmeye çalışın. Bir adım geri çekilerek seçiminizin arkasındaki nedenleri düşünün. Kendinize şunları sorun: “Bu iş fikri benim için neden önemli?” “Başka biri için de önemli olacak mı?”

İş planınızı yazın

İş kurarken düzenli bir iş planını temel almanız gerekir. Şirketinizin yapısı ve yönetimi için yol haritasını bir iş planı şablonuyla belirleyin. İş planları farklılık gösterse de hepsinde bir yönetici özeti, misyon, pazar analizi ve finansal öngörüler yer alır.

Profesyonel bir web sitesi oluşturun

İşletmenize özel web sitesi oluşturmak siz, markanız ve müşterileriniz için büyük bir avantaj sağlar. Sitenizi oluşturmaya başlamak için bir işletme web sitesi şablonu seçip bunu özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilirsiniz. Ardından ücretsiz bir web hosting platformu seçip bunu kayıtlı domain’e bağlamanız gerekir. Son olarak organik web trafiğinizi artırmak için web sitenizi arama motorlarına göre optimize edebilirsiniz. Strateji geliştirmenize yardımcı olacak bir arama motoru optimizasyonu (SEO) danışmanıyla çalışabilirsiniz.

Sonuç

Freelance işler genellikle tam zamanlı gelirini desteklemek veya tutkulu olduğu bir projeyi başlatmak isteyen kişiler tarafından seçiliyor. İşletmelere danışmanlık veren hizmetler ise iş sahiplerini yönlendirecek stratejiler geliştirip işletme için doğru kararların alınmasını sağlıyor.

Evden yapabileceğiniz işlerin çoğunda sıfıra yakın yatırımla serbest çalışma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Para kazanmanın sayısız yolu olduğunu gördüğümüz bu yazıyla son dönemin popüler iş fırsatlarını tanıttık. Sizde kendiniz veya işletmeniz için bir SWOT analizi yapıp (güçlü – zayıf yönlerinizi, stratejik fırsat ve tehditleri değerlendirerek) hemen internet sitenizi kurup keyifle çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yael İba Tepeleni

SEO and Content Marketing Specialist

E-ticaret
Son Yazılar
Hepsini Gör
E-ticaret Sitesi Kurmanın Maliyeti Nedir? (Düşürmek için İpuçları)

Dijitalleşme Zamanı! Satabileceğiniz En İyi 9 Dijital Ürün Fikri

Bu blog Wix Blog kurucu ile oluşturulmuştur.

Bu yazıyı paylaş :

Diğer Yazılarımız

online matbaa scripti web site
Engelli Araç Fiyatları Ocak 2024
2024 engelli indirimi ile alınabilecek arabalar
açık kaynak php script indir , php ilan, emlak php, haber script, e ticaret scripti
internetten para kazanmak nasıl olur, internetden para kazanma 2024
internetten para kazanmak nasıl olur, internetden para kazanma 2024
Google Adsense nedir? Adsense'den para kazanma yolları, ipuçları, haberleri, hesap alım satım, ödemeler,
kripto scripti, php bitcoin scripti , php tema
PHP Lisanslama Scripti indirin
online Maç Yayınları Scripti php
PHP Teknik Servis ve Beyaz Eşya Scripti
adisyon cafe yazılımı web site php script
2024 iş fikirleri, para kazanma yolları ve sermayesiz iş fikirleri
İnternetten nasıl para kazanılır? Para kazanma yöntemleri, satış ortaklığı, sponsor arayışı, iş fikirleri
açık artırma ilan php script web sitesi
Seo paketleri, backlink paketleri, Seo firmalarının verdiği paket hizmetler, site dışı Seo (Off-Page Seo)
Seo danışmanlığı hizmet ve fiyatları, On-Page ve Off-Page Seo hizmeti, kurumsal ve freelancer Seo danışmanlık
Script satışı, Php asp html scriptler, kurumsal firma, haber scripti, smm panel scripti ve genel script alışverişi
e ticaret web sitesi kurmak ve para kazanmak
inodies sınırı nedir web site sub domain kurmak
açık kaynak php web site scriptleri
web site hit artırma yöntemleri googleda ilk sırada yer almak
web site ile para nasıl kazanılır?
en iyi hosting firması hangisidir
haber sitesi kurmak

haber sitesi kurmak

wordpress tema kurulumu nasıl yapılır?
Online Matbaa kartvizit scripti matbaa web sitesi
online matbaa kartvizit script sistemi
matba scripti php sistem r10 matbaa web sitesi
matba scripti php sistem r10 matbaa web sitesi
Mobil Dostu Bir Site nasıl oluşturulur
msiyazilim
Mobil Dostu Bir Site nasıl oluşturulur
1-300x300
elementor-pro
elementor-pro
web sitesi kurmak için gerekenler php script matbaa eticaret
matba scripti php sistem r10 matbaa web sitesi
online matbaa sistemi php scripti
iptv scripti
img-0Yq3UBiYeQNfv4Pg6FCiwJSG
indir
img-MgY4Cij0iDvPWA7EAmYJudNL
Giriş Yap
Çerez Kullanım Bildirimi

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve hizmet verebilmek için çerezler kullanırız. Web sitemizi kullandığınız sürece, çerez politikamızı okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılacaksınız.